Twoje kompetentne dziecko - recenzja książki

"Twoje kompetentne dziecko" Jesper Juul, wydawnictwo mind.

Jesper Juul - duński pedagog i terapeuta rodziny.

"Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, ale autentycznych rodziców z krwi i kości, którzy może nie wiedzą wszyatkiego, ale są gotowi, żeby się rozwijać."

Nic nie stawia tak jak mocna dawka krytycznego podejścia do tego jakimi jesteśmy rodzicami. Ta książka jest dobrym początkiem tej drogi.

Autor w dość prosty i stanowczy sposób pokazuje, że nie ma jednej odpowiedniej metody wychowania. Ukazuje, że pomimo upływu lat, powstawania nowych metod, w życiu rodziny nie zmienia się prawie nic.
Książka napisana jest prostym językiem. Nie zawiera konkretnych rad czy zadań do których rodzic powinien się zastosować. Poprzez przykładowe historie rodzin, skłania nas do refleksji. Uświadamia nam, że to my rodzice i tylko my, jesteśmy odpowiedzialni za relacje z dzieckiem.  Zwraca wielokrotnie uwagę na to, że nie możemy obciążać dzieci odpowiedzialnością za życie dorosłych.
Czytając sama łapałam się na tym, że sprawa, która wydaje się dla mnie być blachą, może rzutować na dalszą relacje z moim synem. A co gorsza, na jego przyszłe relacje damsko- męskie.

Autor opisuje nam podstawowe definicje, które często "wykorzystuje" się omawiając temat wychowania.
Określa nam różnice między poczuciem wartości a własną wolą, jak wyjść z ról by było to dobre dla oby dwóch stron. Kiedy i z czego tworzą się konflikty. Porusza temat władzy rodzicielskiej, opisując kiedy używanie jej jest etyczne i nie robi z naszego dziecka tylko posłusznego, grzecznego a odpowiedzialnego za swoje czyny. Odpowiedzialne dziecko, nigdy nie powinno być pozostawione samo sobie, podejmowanie decyzji powinno należeć do niego ale ponoszenie konsekwencji wyboru do rodziców.

Polecam tą książkę rodzicom, którzy nie patrzą na wychowanie swoich dzieci szablonowo, według jednej określonej metody. Jest to książka dla refleksyjnych rodziców, którzy potrafią zatrzymać się na chwilkę. I przemyśleć czy aby, napewno robią wszystko "dobrze".

Komentarze

Popularne posty