Jak zrobić papier czerpany?

Papier czerpany jak sama nazwa mówi, powstaje w czasie czerpania  sitem z naczynia wcześniej przygotowaną masą papierową .  Jest to papier ręcznie robiony z papieru makulaturowego, można powiedzieć,że domowym sposobem dajemy nowe życie starym zużytym kartką.
Potrzebować będziemy :
- papier makulaturowy ( stare zeszyty, kartki ksero czy też czarno-białe gazety),
- miskę z wodą,
- mikser,
- ramkę,
- siateczkę, pieluchę tetrową czy firanę z malutkimi oczkami,
- taśma dwustronna lub gwoździki,
- ew. barwniki/ suszone kwiatki


Sposób przygotowania:
1. Podarty papier zanurzamy w misce z ciepłą wodą na 24 godz.
2. Przygotowujemy naszą ramkę... Przyczepiamy siateczkę za pomocą gwoździków lub taśmy dwustronnej.3.  Zamoczoną masę rozrywamy na mniejsze kawałeczki i następnie miksujemy by uzyskać odpowiednią konsystencje masy. 4.  Dolewamy wodę, tak by nasza masa była bardziej płynna niż gęsta. Ułatwi nam to czerpanie papieru- nabieranie na sito. W tym momencie dodajemy nasze dodatki. 


5. Wkładamy naszą ramkę do misy z masą. Następnie powoli ją wyciągamy. Staramy się równomiernie rozłożyć na ramce. 6. Gdy mamy nabraną masę dajemy jej chwilkę na ocieknięcie. Można delikatnie docisną dłonią, by nadmiar wody wrócił  do miski. 
7. Teraz najtrudniejsze zadanie, przeniesienie naszego przyszłego papieru w miejsce, gdzie będzie schło. Przygotowujemy sobie podkład z gazet, następnie kładziemy na nie szmatki bawełniane lub prześcieradło. Energicznym ruchem przykładamy ramkę stroną z masą do podkładu. Bardzo powoli odrywamy ramkę od papieru, możemy pomóc sobie dłonią. 
8. Przygotowany papier zostawiamy na min 24 godz. do wyschnięcia. 


9. Cieszymy się z uzyskanego efektu.  
Komentarze

Popularne posty