Gdy w rodzinie pojawi się drugie dziecko. - propozycje książek.

Drugim odpowiednim momentem do podjęcia rozmowy na temat seksualności jest pojawienie się nowego członka rodziny - "nowego" Dziecka.

W tej sprawie wychodzą nam z pomocą autorzy książek dla dzieci, możemy znaleźć coraz więcej wartościowych propozycji w tej tematyce.
W naszej domowej biblioteczce również kilka posiadamy.Co maluchy powinny wiedzieć o ciąży:
 - aby pojawiło się DZIECKO na świecie jest potrzebna kobieta i mężczyzna,
- tylko kobieta może być w ciąży i urodzić dziecko. Po urodzeniu to mama- kobieta, karmi dziecko mlekiem z piersi. ( warto wytłumaczyć, że ciało kobiety przygotowuje się do przyjścia dziecka na świat i w piersiach gromadzi mleko),
- że sami w przyszłości zostaną rodzicami ; chłopcy zostaną TATĄ a dziewczynki MAMĄ.

Propozycje książek :

1. "Czekamy na dzidziusia" seria Obrazki dla maluchów.


2. "Kicia Kocia ma braciszka Nunusia" Anita Głowińska, wydawnictwo Media Rodzina.

Książeczka wydana w formie broszurowej. Opisuje historię Kotki, której ma się urodzić Braciszek. Mama wyjeżdża do szpital urodzić, Kicia Kocia zostaje w domu z Babcia by przygotować kącik dla braciszka. Chętnie oddaje mu swoją ulubioną zabawkę z czasów, gdy była malutka. Bardzo cieszy się z powrotu Mamy z Maleństwem do domu. Niestety zauważa, że mama poświęca dużo czasu Nunusiowi. Mama nie może być z każde Jej zawołanie, Kicia Kocia chce być znowu mała jak Nunuś. Tata tłumaczy kotce, że bycie małym dzieckiem nie jest takie fajne. Ponieważ nie można robić wszystkich rzeczy, które lubi robić. Gdy mama znajduje chwilę tylko dla niej, zmienia swoje nastawienie a nawet angażuje się w opiekę nad braciszkiem. 

3. "Zuzia i nowy dzidziuś" seria Mądra Mysz. Liane Schneider, Eva Wenzel- Bürger. Wydawnictwo Media Rodzina.

Książeczka wydana w formie broszury. Opowiada o przygotowaniach małej Zuzi na przyjście nowego członka rodziny. Początkowo Dziewczynka nie jest świadoma tego, że ich rodzina się powiększy. Zauważyła jednak, że Mama troszkę przytyła. Gdy już Mama przekazuje córce dobrą nowinę, zabierają się za przygotowanie dla maluszka w pokoju Zuzi. Dziewczynka nie może się doczekać, aż Mama już urodzi.4. "Powiedz mi, skąd się biorą dzieci" Karine - Marie Amiot. Wydawnictwo Święty Wojciech.  

Książka w twardej oprawie. 
Jest to pięknie zobrazowana i opisana historia miłości kobiety i mężczyzny oraz powstawania owocu ich miłości. Ciekawym elementem książki są odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez dzieci w temacie ciąży. 

Rozmowy z Antkiem są dużo łatwiejsze i bardziej owocne dzięki tym książeczkom. Sam zaproponował, że odda swoje łóżeczko dla maleństwa. Rozmawiając tłumaczę mu, że może być tak, że nie będę mogła poświęcać tyle czasu co teraz. Będę go dzielić na dwoje, sam proponuje, że On z Tata mi pomogą.

 Moi Drodzy! Rozmowa to podstawa nie tylko w temacie seksualności ale w całym naszym życiu codziennym.

Komentarze

Popularne posty