Jaki jest najlepszy moment by porozmawiać z Dzieckiem o seksualności?

Najbliższe środowisko Dziecka określa garanice tabu dotyczące tematu seksualności. Nadaje znaczenia nazewnictwu oraz postrzegania naszej intymności oraz bliskich nam osób. Wyznacza normy. /Lew Starowicz/

Już 2-3 latek zaczyna się zastanawiać dlaczego mama nie ma siusiaka lub ma piersi większe od niego. Nie jest w tym nic złego, że zadaje pytania. To od odpowiedzi rodzica zależy czy wyczerpie całkowicie temat czy może odłoży go na później. - pierwszy dobry moment na rozmowy na trudne tematy. Warto zwrócić uwagę, że to nie tylko DZIECKO musi być gotowe na tą rozmowę ale i rodzice. 

Ważną role odgrywa tu nastawienie rodziców do tematu seksualności, czy "te" sprawy nas zawstydzają. A może nie mamy problemu z przekazywaniem takich treści Dziecku. Rodzice, by przekazać swoją wiedze Dziecku na dany temat muszą być ekspertami w danej dziedzinie... ewentualnie poszukiwać odpowiedzi z swoimi pociechami. 

Dla ułatwienia sprawy psychologowie wychodzą nam na przeciw i podpowiadają nam co przedszkolak powinien wiedzieć w tym temacie.
Wg. Haffner Przedszkolak powinien :
- znać części ciała, wiedzieć do czego one służą.
- znać części ciała określające płeć. Wiedzieć, że Dziewczynka ma piersi, wargi sromowe/pochwę/wagine.  A Chłopcy zaś mają penis/ członek oraz mosznę. Rozmawiając z Dzieckiem na te tematy, warto poruszyć również ważne kwestie z nim związne min. intymność, nagość.

Pamiętajmy by  ;
- wypracować u Dziecka poczucie jego prywatności intymnej oraz poszanowania tej prywatności u innych,
- zwrócić uwagę w odpowiedni sposób, że dotykanie siebie i poznawanie swojego ciała może być przyjemne. Dodając jednak, że nie można dotykać innych dzieci jeśli sobie tego nie życzą,
- nie zawstydzać i nie karać , gdy przyłapiesz dziecko na dotykaniu się. Wytłumacz, że nie może robić tego zawsze i wszędzie.
- od samego początku mów, że nagość jest naturalna ale intymna, że nie może wychodzić z domu czy rozbierać się gdy tego chce. 

Poniższe zdjęcie jest małą zapowiedzią kolejnego odpowiedniego momentu do podjęcia rozmów z Dzieckiem na "te" tematy.

Komentarze

Popularne posty